A tolcsvai volt a bemutató harmadik állomása (korábban Bátaszék-Lajvérpusztán a Szeleshát Borászatban, Villányban Günzer Tamás pincészetében, majd a tolcsvai rendezvényt követően Sopron-Balfon a Weninger Pincészetben tartottak bemutatót – a szerk.), ahol a Tokaj Oremus Kft. látta vendégül a résztvevőket a Szirmay-Waldbott kastélyban. Az érdeklődők a kertészetekben és a szőlészetekben használatos gépeket ismerhették meg, nemcsak elméletben, de gyakorlati munkavégzés közben is.
Vörös Endre, a Güttler Kft. értékesítési tanácsadója előadásában elsőként arról beszélt, hogy a cég új telephelyen, egy újonnan épített gyártócsarnokot adott át másfél évvel ezelőtt Hódmezővásárhelyen. Ugyanitt zajlik a fejlesztés is, a magyar gazdák igényei szerint. A szakember emlékeztetett arra, hogy a Güttler az 1990-es évek közepe óta van jelen Magyarországon, és méltán híres hengerei mellett egy idő után a szántóföldi gépek gyártását is elkezdte, majd mintegy három éve a kertészet és a szőlészet felé is nyitott. A Güttler-hengerek a cég legismertebb termékei – mondta Vörös Endre, hozzátéve, hogy a gazdálkodók körében rendkívül népszerű hengereket széles palettán kínálják: a 60 centistől a 12 méter szélesig számos méretben érhetők el. Egyre kedveltebbek a cég gyepápolói, magágy készítői, illetve kultivátorai, amelyekből ugyancsak sokfélét gyártanak.
GreenManager: a tökéletes megoldás
A kertészetekben és a szőlészetekben a zöldítés elvégzésére a Güttler egy igazán remek megoldást kínál, erről Vörös Endre előadásában részletesebben is beszélt. Mint mondta: a GreenManager fantázianévre keresztelt sokoldalú sorközművelő tavaly és idén is termékfejlesztési különdíjat nyert az Agromash Expón. Kiemelte, hogy sokszor a gazdaságokban a zöldítés kimerül a fű vetésében, holott ennél sokkal többről szól ez a fogalom. A GreenManager alkalmas keverékek, de külön frakciók kijutatására is. Egy centiméter átmérőjű, vagy akár annál nagyobb méretű magvak mellett az egészen apró magok kijuttatására is képes. Ugyanakkor a Güttler sorközművelőjével nem csak a telepítést és az ápolást végezhetjük el, de kiválóan alkalmas a zöld felület megszüntetésére is. A gép ezt 3-4 centiméteres átvágással, alávágással oldja meg, és ilyenkor egy menetben a terület felülvetése, illetve a visszahengerezés is elvégezhető. A meglévő zöldfelület átvágását komoly vágótárcsa biztosítja, a kaparész 2-8 centiméter közötti mélységben állítható. Oszloptartályos vetőgépének két frakciója van, így a nagyobb vetésmélységet igénylő méretesebb magvakat a kapa mögé juttathatjuk, az egyszikűeket pedig a henger elé szórjuk.
Szögi Gyula, a cég értékesítési tanácsadója elmondta: Magyarországon is kötelező már a szántóterületek zöldítése, de előbb-utóbb a kertészetekben is előírás lesz. A Güttlernek erre már évek óta kész válasza van, mégpedig a GreenManager, amely a tökéletes megoldást nyújtja a gazdálkodóknak. A szakember hozzátette: nagy előnye a GreenManagernek, hogy kiválóan használható meredek terepviszonyok között is. Erőgép-igénye attól függ, hogy milyen körülmények között használjuk: sík terepen akár egy 70 lóerős traktor is elegendő, meredekebb helyeken viszont szükséges hozzá egy 100 lóerős gép. A gép használatával nagy mértékben csökkenthető a talajerózió veszélye.
A sokoldalú talajművelő
A Gütter a meredek, illetve száraz területek művelésére a HarroFlex simitós rugósboronát ajánlja. Ez a talajművelő eszköz moduláris felépítésének köszönhetően könnyen összekapcsolható a GreenManager hengerszekciójával is. Szögi Gyula megjegyezte: a HarroFlex simítós borona igazi sokoldalú eszköz a gazdaságban, hiszen kiválóan alkalmas növényápolásra és fűfélék bokrosítására, a lenemezesedett, elhalt gyepréteg eltávolítására, de akár a műtrágya bedolgozására. A simítós borona a fronthidraulikára is kapcsolható, és az állítható simító egységnek, valamint a két sorban elhelyezett boronáknak köszönhetően rendkívül jól tünteti el az egyenetlenségeket, például a vakondtúrásokat, és lazítja fel a lenemezesedett gyepréteget, amely gátolja a gyökérzóna szellőzését.
Ha precizitás, akkor Soil in Jet
A bemutatón az érdeklődő gazdák megismerkedhettek a Soil in Jet nevű géppel is, amelyet a Güttler a tápanyag utánpótlás kijuttatására alkotott meg. Precizitás, gyorsaság és hatékonyság. Ezzel a három jellemzővel írható le leginkább a gép, amelynek elején van a vágótárcsa, mögötte kapott helyet a csoroszlya, amelyen keresztül bevezetjük az oldatot a talajba. A Soil in Jet mögé épített Güttler hengerrel a talaj tökéletes takarása és lezárása is biztosított, ez egyben a talaj felső rétegének laza szerkezetét is garantálja, ami lehetővé teszi a megfelelő víz-, és levegőháztartást. Szögi Gyula elmondta azt is, hogy az egyenetlen talajokat a henger megfelelően kiigazítja, elegyengeti, miközben a szükséges baktériumok, tápanyagok a talajba kerülnek.
Két olyan gépet is elhozott a cég a bemutatóra, amelyeket ugyan nem a Güttler gyárt, de Magyarországon kizárólagos forgalmazó, így a kínálati palettát erősíti. Az egyik a Moreni forgóboronája, Güttler hengerbeépítéssel. Az eszköz a hagyományos eljárásokhoz képest jobb aprítási képességgel, visszatömörítési lehetőséggel rendelkezik, így szép vethető felületet hagy maga után, illetve jó magágyat készít elő a vetéshez. Mivel finom, aprómorzsás, jól előkészített talajt lehet vele létrehozni, akár nagyon kötött területeken, ártereken, kertészeti kultúrákban is ideális munkagép. A másik nem saját gyártású termék a Müthing gally- és venyigezúzója, amelyet a cég kifejezetten szőlőskertek és gyümölcsösök számára fejlesztett ki. A gép a nagy szántóföldi igénybevételnek is megfelel, ezért ez a szárzúzó nemcsak a sorközt takaró növények mulcsozására, hanem a venyigék aprítására is alkalmas, akár szőlőben, akár más gyümölcsösökben. A kimagasló teljesítményt a Müthing gépeknél alkalmazott többféle szabadalmaztatott eljárás garantálja.
A bemutató-sorozat résztvevői között a Güttler 3 hónapos használatra sorsolta ki a GreenManager sorközművelő gépét, melyet az egri Bukolyi Családi Pincészet nyert. Nagyon örültek a lehetőségnek, mert egyébként is érdeklődtek az intelligens sorközművelés technológiája iránt. Április elején került hozzájuk a GreenManager, melyet rögtön munkára is fogtak és a továbbiakban sem lesz sok „pihenője” a gépnek. Az eredményekről és tapasztalatokról majd a munka végeztével várjuk a beszámolót.
Forrás: AgrárUnió